NEGATIVNÍ STRES a miminko!
Těžko si představit moderní svět beze stresu. Avšak není stres jako stres. Existuje stres škodlivý, ale i užitečný pro lidský vývoj. Pokud čekáte miminko, nepřenášejte na něj ten negativní!
Chci miminko!
Máte hektické povolání nebo se snadno dostáváte do stresu a ráda byste měla miminko? V tom případě vám doporučujeme, hodit se trochu do klidu. V současné době přistupuje většina matek velmi zodpovědně k plánovanému rodičovství. Vysadí antikoncepci, až když má jistotu, že našla vhodného partnera pro život nebo je alespoň schopna svého potomka uživit. Kromě toho se snaží, dát si do pořádku své zdraví předtím než otěhotní, užívají vitamínové preparáty a také přizpůsobí svůj jídelníček potřebám ještě nenarozeného dítěte. Často ale zapomínají na jednu věc. A to na stres, protože stres dnes vnímáme jako běžnou součást našeho každodenního života. Aby však vaše miminko bylo spokojené a duševně zdravé, je dobré, srovnat si priority ještě před jeho početím a během těhotenství se zbytečně nenervovat, ať už kvůli práci nebo něčemu úplně jinému. Vždyť zdravé a spokojené dítě, to je ten největší dáreček, který si může žena přát.
Eustres versus distres
Eustres, který nás aktivuje a pomáhá nám tak dosáhnout našich cílů člověku prospívá. Dokonce nejnovější studie dokazují, že tento druh stresu má pozitivní vliv na vývoj našeho nenarozeného miminka. Maminky, které se v těhotenství více nervovaly, mají miminka, které se rychleji vyvíjí. Ale odborníci varují: Aby stres byl pozitivní, musí být k němu pozitivně přistupováno, to znamená, že by stres měl být považován za výzvu.
Negativní druh stresu, distres, je však mnohem známější a na rozdíl od prvního uvedeného je negativní pro vývoj a život člověka. Žena, která je v těhotenství vystavena velkému a trvalému stresu, může ohrozit vývoj svého dítěte.
Co konkrétně může způsobit negativní stres během těhotenství? Trvalý stres často přispívá i k delšímu porodu, nižší porodní váze nebo některým dalším zdravotním problémům dítěte po narození. Kromě toho se říká, že když se matka v těhotenství příliš stresuje, je její dítě jako malé více plačtivé a protivné. To však není vědecky dokázáno.
Prevence distresu
Tady platí staré známé, že se to lehce řekne, ale hůř udělá. Přesto byste se jako nastávající matka měla snažit žít tak, abyste se nedostávala do situací, kdy musíte něco řešit narychlo či kdy se musíte potýkat s nepříjemnými problémy. Ano, nežijeme ve vakuu a někdy se tomu nevyhneme, ale minimalizovat to lze.
Zamyslete se nad tím, co vás obvykle vystresuje a položte si otázku, proč tomu tak je. Je to opravdu důležité, abyste se kvůli tomu musela stresovat?
Pokud máte náročné povolání, snažte se po práci relaxovat a udělat každý den alespoň jednu věc, která udělá radost - buď vám nebo někomu z vašich blízkých. A pokud vás něco trápí, svěřte se s tím. Přítelkyni, manželovi nebo mamince. Bude vám líp. Vám i vašemu miminku.